Arma Epona
Umělecké kovářství a mečířství
Měna:
Košík 0 Kč 0Obec Liteň

 

Městys Liteň se zhruba tisíci obyvateli leží ve Středočeském kraji, přibližně 30 kilometrů od Prahy a zhruba 4 km od Karlštejna a Koněprus. Součástí Litně je i Běleč, Leč a Vlence. Území obce spadá do CHKO Český kras.

Historie
Nejstarší dochované písemné zprávy o Litni pochází z roku 1195. Avšak osídlení je mnohem starší  a  pochází již z mladší doby kamenné. Ve 14. století žil v Litni rod Buziců, poté v 16. století byla Liteň připojena k panství rodu Vratislavů z Mitrovic. Po skončení třicetileté války se obec stala majetkem hrabat z Bubna a Litic. V 18. století Litěň opět opanovali Vratislavové.

Barokní zámek se nakonec stal majetkem rodu Daubků, jehož potomci jej drželi až do roku 2006 (vyjma období totality). Důležitým milníkem je rok 1838, kdy císař Ferdinand V. povýšil Liteň na městys a v roce 1885  získala Liteň svůj znak.

Památky
V Litni se nachází barokní zámek se zámeckým parkem, dále pak barokně přestavěný gotický kostel sv. Petra a Pavla. Zajímavou památkou je hrobka rodiny Daubků v klasicistickém stylu.  Zdejší židovský hřbitov je jedním z nejstarších v České republice (založen v 17 století).

Doprava
V obci je celkem 5 autobusových zastávek s návazností na Beroun.
Železniční trať ze dvacátých let 20. století vede z Lochovic do Zadní Třebáně,  kde se napojuje na   trať Plzeň – Beroun - Praha.

Vybavenost obce
V obci je mateřská škola, základní škola, lékař pro děti a dorost, ordinace praktického lékaře pro dospělé a soukromé zubní ordinace. Nejbližší nemocnicí je nemocnice Beroun a nemocnice Hořovice.
V obci je dále pošta, čerpací stanice, prodejny potravin, nákupní středisko se smíšeným zbožím, restaurace.  V roce 1989 byl v Litni postaven kulturní dům, ve kterém je knihovna a kino. Zajímavostí obce je Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné.
 
Významné osobností a Liteň:
Josef Mánes
zde v roce 1859 portrétoval zámeckou rodinu Daubků.
Quido Mánes vyzdobil zámecké prostory.
František Ženíšek vytvořil přímo v Litni první návrh opony Národního divadla a též  olejomalbu  „Oldřich a Božena“.
Svatopluk Čech hovoří v díle „Ve stínu lípy“ jako o svém domovu.
Václav Beneš Třebízský v díle „Povídky karlštejnského havrana“ historii liteňského okolí.
František Josef Řezáč – pedagog, kněz a reformáror vězeňství v Čechách, byl blízkým přítelem Karla Havlíčka Borovského. Je po něm pojmenována Základní škola v Litni.
Josef Jelínek, herec Tylovy kočovné divadelní společnosti a Zollnerovy společnosti.
Otomar Pravoslav Novák, paleontolog, žák Joachima Barranda, univerzitní profesor.
Jarmila Novotná – Daubková, slavná operní pěvkyně
Zdeněk Zdrůbek, autor trilogie Čas nadějí, Svědectví minulosti, Z kronik Podbrdska, kde   shrnul historii Litně a okolí.


Arma Epona - o nás

historie a současnost

Zakázková výroba

meče, nože ...

Doprava

PPL, Česk á pošta, osobní odběr

Kamenná prodejna

Rašínovo nábřeží 52, Praha 2